حمیدرضا صفوی در گفت‌و گو با خبرنگار ایمنا با اشاره به اینکه براساس گزارش آب منطقه ای اصفهان اکنون ذخیره مخزن سد زاینده‌رود حدود ۱۵۵ میلیون مترمکعب است، اظهار کرد: در حقیقت با توجه به شواهد موجود در برداشت‌های به صورت ثقلی و پمپاژ در بالادست حوضه اعم از محدوده های استان‌های اصفهان و چهارمحال و بختیاری که باعث نگهداشت، تملک و کنترل آب و توسعه‌های بالادست در جهت ایجاد و توسعه صنایع، باغات، ویلاها و ... شده، نمی توان به رها سازی های موقت آب از سد تحت ریسک بسیار بالا دلخوش بود. 

استاد دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: با این نحوه نگرش و عملکردها، قطعا اولین و آخرین قربانی ها به ترتیب تالاب بین المللی گاوخونی، رودخانه زاینده رود و نهایتا منابع آب زیرزمینی فلات مرکزی ایران خواهد بود که شرایط محیط زیست در این منطقه را غیر قابل تصور خواهد کرد.

صفوی اعلام کرد: به هرحال شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود، وزارت نیرو و استانداری اصفهان ریسک رهاسازی آب را پذیرفته‌اند، در حالیکه ممکن است بارش‌ها براساس پیش‌بینی ها انجام نشود و آورد مخزن سد نیز به میزان مورد نظر نرسد.

وی با بیان اینکه تصمیم گیری در خصوص رهاسازی آب در بستر رودخانه زاینده رود از جنبه حقوقی، اجتماعی و سیاسی مورد بررسی قرار گرفته و ریسک بالایی را جهت تامین آب شرب به ویژه در تابستان سال آینده پذیرفته اند، گفت: این تصمیم بنابر درخواست کشاورزان حق آبه دار برای کشت دوم پاییزه گرفته شده اما به دلیل افزایش فزاینده میزان برداشت‌های مجاز و غیرمجاز در بالادست حوضه در طی سال‌های اخیر و در نتیجه کاهش ورودی سد زاینده رود حتی با بارش‌های بیش از حد نرمال در طی سال آبی جدید، پیش‌بینی می شود وضعیت نگران کننده‌ای در تابستان سال آتی برای مصارف پایین دست رودخانه به وجود آید.

استاد دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: حدود ۱۸ ماه است که در بخش عمده‌ای از رودخانه زاینده رود آب جاری نشده، سفره‌های آب زیرزمینی و چاه‌هایی که از طریق رودخانه زاینده رود تغذیه می شد، خشک و کم آب‌ده شده‌ و شاید یکی دیگر از دلایل رهاسازی آب در بستر رودخانه تغذیه آبخوان های مجاور آن بوده است.

 صفوی گفت: البته با توجه به تصمیمات گرفته شده حجم رهاسازی محدود بوده و به نظر می رسد حداکثر به مدت سه هفته آب از سد آزادسازی شود و با این میزان آب می توان کشت دوم پاییزه غله را در شرق اصفهان انجام داد و با توجه به اینکه در حال حاضر برای آبیاری باغات نیازی به آب نیست، این حجم محدود می تواند علاوه بر آب اولیه برای کشت غله در شرق اصفهان با نفوذ در آبخوان ها باعث تغدیه منابع آب زیرزمینی شده که در تابستان می توان از آن برداشت کرد.

این استاد مدیریت منابع آب دانشگاه در خصوص نگرش‌های بخشی در مصارف آب در حوضه و تضاد منافع در بین ذی‌نفعان مختلف و ذی‌مدخلان هشدار داد و گفت: متاسفانه به دلیل نبود تعادل بین منابع و مصارف آب، رقابت در کنترل و مصرف آب به ویژه در بالادست رودخانه شدیدتر شده و این موضوع اکنون حتی به معضلی اجتماعی و امنیتی برای فلات مرکزی ایران تبدیل شده است.

صفوی خاطر نشان کرد: متاسفانه مسئولان بیشتر تمرکز بر معلول ها دارند و از پرداختن به علت‌ها شانه خالی می کنند. نبود هماهنگی در توسعه های بی رویه در بخش های مختلف صنعت، کشاورزی، شرب و حتی طرح‌های آبخیزداری باعث شده که نتوان مدیریت به هم پیوسته ای را از سراب تا پایاب این رودخانه حیاتی انجام داد و ذی‌نفعان با تضاد منافعی که بر اهداف خود دارند بر برداشت فزاینده از منابع آب اعم از سطحی و زیرزمینی پافشاری می‌کنند. 

وی تاکید کرد: با رویکرد پرداختن به معلول‌ها شاید به طور موقتی بتوان تسکینی بر وضعیت رودخانه زاینده رود ایجاد کرد، اما منتج به پایداری دائمی رودخانه نخواهد شد و فقط باعث انتقال، انباشت و تشدید مشکلات به سال‌های آینده می شود، همانگونه که تا کنون این اتفاق افتاده است.

 

بنابر درخواست قبلی، روز چهارشنبه 26 دی ماه 1397 جلسه ای با حضور آقایان دکتر تابش و مهندس قانع (رئیس و نایب رئیس هیئت مدیره انجمن آب و فاضلاب ایران)، آقای مهندس کشفی (معاونت محترم راهبری و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور) و آقایان مهندس کوشیار واقفی، سیدزاده، وکیلی و طباطبایی (مدیران دفاتر حوزه معاونت بهره برداری) از ساعت 16 الی 17 در محل دفتر آقای مهندس کشفی برگزار شد.

در این دیدار ابتدا آقای دکتر تابش ضمن معرفی انجمن آب و فاضلاب ایران، فعالیتهای 3 سال اخیر انجمن و برنامه ریزی های آینده آن را به اطلاع حاضرین رساندند. آقای مهندس قانع نیز بر ضرورت استفاده شرکت مهندسی از توانمندی های علمی انجمن تاکید کردند.

در ادامه آقای مهندس کشفی ضمن استقبال از این دیدار و ضرورت ارتباط مستمر انجمن آب و فاضلاب ایران با حوزه بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، دیدگاههای خود را در خصوص زمینه های همکاری مشترک ارائه کردند. همچنین هریک از مدیران دفاتر این حوزه نیز نظرات خود را در مورد فعالیتهای آینده ابراز نمودند.

در پایان ضمن موافقت آقای مهندس کشفی با برگزاری دومین همایش ملی مدیریت مصرف و هدررفت آب در سال 1398 از سوی انجمن، دانشگاه و حمایت شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، به آقای مهندس سیدزاده ماموریت دادند در مورد همکاریهای فی مابین بررسی های لازم را انجام داده و در جلسات بعدی که بصورت مستمر برگزار خواهد شد در مورد آنها تصمیم گیری صورت پذیرد.

 

بیست و هفتمین جلسه هیئت مدیره انجمن روز چهارشنبه 19 دی ماه از ساعت 17 الی 19 در محل دفتر انجمن و با حضور اکثریت اعضا برگزار شد.

در این جلسه موارد زیر مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت:

 • گزارش فعالیتهای انجام شده برای ثبت هیئت مدیره جدید
 • گزارش فعالیتهای حسابداری در سال 97
 • گزارش آنالیز اعضای فعلی و تدوین سیاست عضوگیری در دوره جدید
 • گزارش تشکیل جلسه هیئت موسس دو کمیته تخصصی جدید کیفیت و بازیافت و تدوین روش فعال کردن اعضا در 3 کمیته موجود انجمن
 • گزارش مالی کنگره
 • سیاست گزاری در مورد نمایندگی استانی یا دانشگاهی و شاخه دانشجویی و بررسی آیین نامه پیشنهادی
 • گزارش روند کار تهیه مطالب نشریه تابستان و پاییز
 • گزارش روند کار خبرنامه
 • روند پیگیری مطالبات مالی از شرکتهای مختلف
 • تصمیم گیری در مورد همایشهای سال 98 و 99
 • گزارش جلسه یازدهم کمیته تلفات آب و تصمیمات آن
 • گزارش جلسه با مدیر دفتر تحقیقات شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و ارائه تفاهم نامه برای همکاری فی مابین
 • تایید پذیرش اعضای جدید
چهارشنبه, 19 دی 1397 ساعت 12:46

FULL LIST OF IWA EVENTS

چهارشنبه, 19 دی 1397 ساعت 12:08

تشکیل سومین کمیته تخصصی انجمن آب و فاضلاب ایران

نوشته شده توسط

 

در راستای گسترش فعالیتهای تخصصی انجمن آب و فاضلاب ایران، سومین کمیته تخصصی انجمن با عنوان "بازیافت آب" آغاز به کار کرد. به دنبال تصویب هیئت مدیره انجمن و انتخاب اعضای هیئت موسس، اولین جلسه کمیته تخصصی "بازیافت آب" در روز دوشنبه 17 دیماه 1397 از ساعت 14 الی 16 در محل دفتر انجمن تشکیل شد. در این جلسه که با حضور آقای دکتر تابش رئیس هیئت مدیره انجمن و اعضای هیئت موسس کمیته برگزار شد ابتدا آقای دکتر تابش هدف از تشکیل کمیته های تخصصی انجمن و همچنین ضرورت پرداختن به موضوع بازیافت آب را بیان کردند. ایشان با اشاره به اهداف و اساسنامه انجمن و همچنین آیین نامه کمیته های تخصصی انجمن، محورهایی را که می تواند در دستور کار این کمیته قرار گیرد را معرفی کردند. در ادامه هریک از اعضای هیئت موسس نظرات خود را در مورد ضرورت تشکیل این کمیته و اولویت های کاری آن بیان کردند. در انتها اعضای شورای اجرایی کمیته به شرح زیر انتخاب شدند:

 آقایان دکتر اکبرزاده، دکتر یارقلی، دکتر حسن اقلی، دکتر صراف زاده، دکتر مهرنیا، دکتر فاضلی، دکتر محمدی ده چشمه، مهندس قانع، مهندس نایب و خانم دکتر نظیف

 

 همچنین مقرر شد شورای اجرایی طی چند جلسه اولویتهای کاری و برنامه کمیته در سال 1398 را مشخص و تا قبل از سال جدید به هیئت مدیره انجمن اعلام نماید.

 

جناب آقای مهندس حمیدرضا هنری (بازرس علی البدل)

اطلاعات تکميلي

 • رتبه و محل کار: هیئت علمی بازنشسته- مشاور
 • پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

جناب آقای دکتر حسین سجادی‎فر

اطلاعات تکميلي

 • عضو علی البدل
 • رتبه و محل کار: استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهریار و ﻣﺸﺎﻭﺭ ﻣﻌﺎﻭﻧﺖ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﺭﻳﺰﻱ و اﻣﻮﺭ اﻗﺘﺼﺎﺩﻱ شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور
 • صفحه شخصی: -
 • پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آقای دکتر محمدرضا جليلي قاضي زاده

اطلاعات تکميلي

 • رتبه و محل کار: استاديار دانشکده مهندسي عمران، آب و محيط زيست دانشگاه شهید بهشتی
 • تخصص: دكترای مهندسي عمران
 • پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 • تلفن: 73932466

جناب آقای دکتر میلاد لطیفی علویجه (بازرس اصلی)

اطلاعات تکميلي

 • رتبه و محل کار: دکتری مهندسی عمران-آب
 • پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

"دکتر کاوه حریری اصلی برای دومین بار پژوهشگر برتر استان گیلان شد." 

به گزارش دفتر روابط عمومی شرکت آب‌ وفاضلاب شهری استان گیلان در هفته پژوهش و فناوری سال 1397 از دکتر کاوه حریری اصلی، عضو انجمن آب و فاضلاب ایران و مشاور مدیر عامل آبفای شهری گیلان  به عنوان پژوهشگر برتر دستگاه‌های اجرایی تقدیر شد.

شایان ذکر است که دکتر حریری در سال 1384 به عنوان محقق نمونه کشور در مجموعه صنعت آب و فاضلاب و برای اولین بار در سال 1395 به عنوان پژوهشگر برتر استان گیلان انتخاب گردیده بودند. ایشان عضو کمیته تخصصی تلفات آب انجمن آب و فاضلاب ایران و مسئول کارگروه بررسی تجربیات جهانی در حوزه تلفات آب است.

هیئت مدیره انجمن این موفقیت را به جناب آقای دکتر حریری تبریک می گوید.

نماد اعتماد الکترونیکی